Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej

Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, spółka mojego ojca, od kilku lat drukuje reprinty najważniejszych polskich dzieł o charakterze etnobotanicznym lub zielarskim. Wydaliśmy już Maurizia, Syreniusza, de Verdmon Jacquesa. Mam przyjemność oznajmić wydanie kolejnego dzieła: Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej. Jego autor, Julian Talko-Hryncewicz herbu Iłgowski (ur. 1850 w Rukszanach koło Kowna na Litwie, zm. 1936 w Krakowie), był polskim lekarzem, antropologiem i etnografem, jak też archeologiem-amatorem i badaczem Syberii, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego.
Książka Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej, wydana w Krakowie w 1893 r., jest najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem tego autora. Talko-Hryncewicz rozpoczął swoją karierę jako lekarz w niewielkiej miejscowości Zwinogródka w guberni kijowskiej, a Zarysy są zapisem z jego pracy medycznej i pobytu wśród ludu. Wydawana pozycja jest dziełem unikalnym. Jest opisem lecznictwa tradycyjnego na ukraińskiej wsi w XIX wieku, lecznictwa pełnego magii i przesądów. Autor zapisał także wiele informacji o używanych tam roślinach leczniczych. Często cytuje dokładnie wypowiadane wtedy zaklęcia magiczne i ze szczegółami opisuje różne zabobony.
W etnograficznej literaturze europejskiej mamy bardzo mało pozycji tak obszernych i kompletnych dotyczących lecznictwa tradycyjnego jakiegoś regionu.
Książka zainteresuje na pewno każdego miłośnika etnografii, lecznictwa tradycyjnego i zielarstwa.
Książka jest w twardej oprawie, z wstążeczką do zakładania stron, ma wraz z indeksami 524 strony.

 

Cena 60 zł plus cena wysyłki – przedpłata na konto 11 zł, za zaliczeniem pocztowym – 14 zł
Przedpłaty na konto CHEMIGRAFIA, Michał Łuczaj, ul. Białobrzeska 74, 38-400 Krosno,
BGŻ BNP Paribas S.A. O/Krosno 28 2030 0045 1110 0000 0024 5690.

dr hab. Łukasz Łuczaj, autor „Dzikiej kuchni”

Sprzedaż internetowa
Zamówienia składać: rysialucz@interia.pl